Grüner See (Zielone Jezioro) – Park, który zamienia się w świat podwodny

Grüner See (Zielone Jezioro) położone jest w środkowej Austrii, a dokładniej w Styrii, w gminie Tragöß, około 180 km od Wiednia. Dobrym punktem wypadowym, a zarazem jednym z większych miast w tym regionie, jest Bruck an der Mur. Zielone Jezioro jest bardzo malownicze. Otaczają je pasmo gór i gęste lasy. Do maja w jeziorze znajduje się bardzo mało wody (około 1–2 m), wtedy miłośnicy wędrówek mogą wybrać się na spacer wytyczonymi ścieżkami, podziwiać krajobrazy, odpoczywać na ławkach lub piknikować.

DSC_2472

Od czerwca wody zaczyna przybywać na skutek topniejących lodowców pasma górskiego Hochschwab i jej poziom podnosi się do 12 m. W lecie cały suchy wiosną obszar zamienia się w podwodny świat. Jest bardzo popularny wśród płetwonurków. Nic dziwnego – drzewa, ławki, alejki, skały zalewa woda i można wtedy podziwiać niesamowite podwodne krajobrazy.

Zielone Jezioro jest krystalicznie czyste i ma szmaragdowy kolor, dlatego często jest nazywane przez miejscowych austriackimi Karaibami. Niestety, woda jest bardzo zimna, nawet w lecie jej temperatura osiąga zaledwie 6–7 stopni Celsjusza. Grüner See jest warte odwiedzenia, lecz myślę, że prawdziwe piękno tego miejsca najlepiej mogą odkryć płetwonurkowie.

 

Wskazówki:

Żeby zagłębić się w podwodny świat, potrzebna jest ważna karta płetwonurka!

Nieopodal jeziora znajduje się płatny parking (3 euro za cały dzień postoju jednego pojazdu).

 

 

Dojazd:

Pociągiem: najlepiej do Bruck an der Mur i później tzw. Postbus (autobusem) z dworca kolejowego.

Autem z Wiednia: autostradą A2 w stronę Semmering – Bruck an der Mur.

 

 

 

One thought on “Grüner See (Zielone Jezioro) – Park, który zamienia się w świat podwodny”

  1. Your Lifestyle napisał(a):

    Przepięknie! ‚Karaiby’, jak napisałaś, na wyciągnięcie ręki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *