Miasto Boga czyli Rio de Janeiro

Rio de Janeiro zwane miastem Boga jest najpiękniej i najbardziej malowniczo położonym miastem na świecie otoczonym wodą, plażami oraz wzgórzami. Mieszkańcy Rio nazywający samych siebie Cariocas mówią, że Bóg przez sześć dni tworzył świat, a siódmy przeznaczył na Rio. Miasto odwiedziłam wiosną, wiec plaże Copacabana nie były zatłoczone, wręcz pustawe i można było się delektować krajobrazami, spacerować wzdłuż brzegu popijając słynną caipirinha. Poruszałam się po Rio metrem i autobusami, mającymi trasy , których nawet mieszkańcy nie znają. Po Rio jeździ mnóstwo autobusów, które czasami zatrzymują się na danym przystanku, czasami nie, po prostu w Rio ludzie są bardzo elastyczni:) Miasto samo w sobie jest brudne, jest dużo ludzi bezdomnych, ale wszyscy są bardzo mili i pomocni. Rio ma opinie miasta niebezpiecznego, oczywiście trzeba uważać, ale myślę, że w każdym większym mieście trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Z lotniska Galeão Intl najlepiej się dostać do miasta taksówką (koszt około 50-90 BRL) zwłaszcza, jeśli masz dużo bagażu. Kuchnia brazylijska jest bardzo apetyczna i różnorodna.

Największymi atrakcjami miasta są:

1. Christo Redentor usytuowany na górze Corcovado pomnik Chrystusa otwierającego ramiona w stronę miasta do wszystkich mieszkańców, widoczny prawie z każdego miejsca w mieście.

Jak dojechać?

Musisz udać się do dzielnicy Cosme Velho. Tam możesz kupić bilety na czerwony pociąg wjeżdżający pod pomnik Christo Redentor. Zębata kolej odjeżdża, co 30 minut i można podczas podróży podziwiać piękne widoki nad Atlantykiem. Inną (droższą) możliwością dostania się na górę jest taksówka. Na górze posąg można osiągnąć schodami ruchomymi lub windą a następnie cieszyć się niezapomnianymi widokami.

Adres: Estrada de Ferro Corcovado – Rua Cosme Velho, 513, Rio de Janeiro

Cristo Redentor

2. Sugar Loaf 

Głowę cukru zdobędziemy kolejką linową, która najpierw zatrzymuje się na Morro da Urca, a następnie na szczycie. Każdy etap podróży zajmuje ok. trzy minuty. Kolejka kabinowa jest jedną z najstarszych kolejek linowych na świecie i pierwsza w Brazylii.

Jak dojechać?

Moim zdaniem najlepiej dojechać tam taksówką. Można też autobusem turystycznym zwanym Turístico, który zatrzymuje się kilka przecznic od atrakcji.

Adres: AV Pasteur, 520, Urca, Rio De Janeiro

Cena:osoba dorosła-44 BRL

 

Sugar Loaf

3. Stadion Maracana

Dla fanów piłki nożnej (i nie tylko) jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki! Maracana przed przebudową była największym stadionem piłkarskim na świecie, tworzyła się tu historia a mecze rozgrywały najjaśniejsze gwiazdy piłki nożnej. Udało mi się zdobyć bilety na uroczyste otwarcie Maracany (stadion był odnawiany przed MS2014). Towarzysko zmierzyli się Canarinhos z reprezentacją Anglii. Remisowy mecz 2:2 był dobrym widowiskiem ale najbardziej dało się odczuć wspaniałą atmosferę wśród kibiców – co tu dużo mówić samba wisiała cały czas w powietrzu:)

Jak dojechać?

Najlepiej metrem i wysiąść na stacji która nazywa się Maracana.

Adres:

Rua Professor Eurico Rabelo, s/n. – Maracanã

Stadion Maracana

4. Jardim Botanico

Ogród jest znany z flory i fauny/ponad 5000 gatunków tropikalnych i subtropikalnych roślin i drzew. Jest przystanią dla miłośników roślin oraz ludzi, którzy chcą pospacerować i szukają trochę ciszy i spokoju.

Jak dojechać?
Z dzielnicy Copacabana zaledwie kilka minut samochodem. Można także pieszo odwiedzając duże miasto-Lake w Rio oraz taksówką. Jeśli jest długa kolejka przy wejściu głównym, można też wejść, wejściem obok, gdzie nie ma prawie wogóle ludzi.

Adres: Rua 920, Cena ok. 7 Real.

Jardim Botanico

5. Santa Teresa i Okolice

Dzielnica artystyczna, gdzie znajduje się mnóstwo małych sklepików oraz słynne schody Escadaria Selaron (dla miłośników muzyki, na tych schodach był kręcony klip Snoop Dogg feat Pharrell-Beautiful)

schody Escadaria Selaron

6. Centrum Rio

Mieszanka nowoczesności i zabytków. Sercem centrum jest plac Floriano z mnóstwem restauracji, barów, kawiarni. W centrum znajdują się Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, Klasztor św. Antoniego, historyczny Plac Praca Tridentes z Parkiem Campo de Santana. Następnie znajdują się także Teatro Municipal oraz kościół Catedral de Sao Sebastiao (według Brazylijczyków najbrzydszy kościół w Brazylii, ale mi się podobał:))

 

Catedral de Sao Sebastiao

7. Arcos da Lapa

Zabytek z epoki kolonialnej, służący dziś, jako most. Jest dużo ładniejszy na zdjęciach niż w rzeczywistości, więc, jeśli ktoś przejeżdża obok niego autobusem lub autem, nie warto wysiadać.

Adres: Travessa Mosqueira, 13 – Centro  Rio de Janeiro

Arcos da Lapa

8. Parque Nacional da Tijuca

Największy miejski las na świecie. Park liczy ok. 3200 ha powierzchni. Dziś jest to obszar rekreacyjny składający się z parków, wodospadu, jeziora, różnych gatunków zwierząt oraz roślin. Las połączony jest z górą Corcovado gdzie jest pomnik Chrystusa.

Adres: Estrada da Cascatinha, 850, Alto da Boa Vista Tijuca, Rio De Janeiro

9. Plaże Copacabana/ Ipanema

Plaże pomiędzy wzgórzami, z wspaniałymi plażami i morzem z wysokimi falami. Brazylijczycy spędzają na plaży prawie każdą swoją wolną chwile, grając w siatkówkę, ćwicząc lub po prostu popijając caipirinha lub piwko.

Plaża Ipanema

10. Favela Rocinha

Największa dzielnica slumsów, ludzi biednych zamieszkujących nielegalnie okolice głównych dzielnic w Rio de Janeiro. Mieszkańcy żyją w małych ciasnych domkach, pobierając nielegalnie prąd z miasta. Favelami rządzą gangi narkotykowe. Najlepiej i najbezpieczniej jest zwiedzać favele wykupując wycieczkę zorganizowaną. Kierując się pochlebnymi opiniami z internetu wybralam stronę cariocafreeculture.com. Przewodnik był mieszkańcem największej Faveli Rocinha, oprowadzał nas przez ponad 4 godziny, pokazał nam nawet mieszkanie rodziców. To wszystko w akompaniamencie ciekawych opowieści o życiu w tej nędzy. Koszt: 70 real na osobę.

Favela Rocinha

Jestem auto­rem i posia­dam prawa do wszyst­kich pre­zen­to­wa­nych tutaj zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *