Belgia

W Belgi odwiedzilam: Bruksele, BrugieGentBruksela

Bruksela znano, jako stolica Europy kojarzy nam się przede wszystkim z siedzibą Unii Europejskiej oraz NATO. W Belgi ludzie są bardzo mili i wielojęzyczni, bezproblemowo można się porozumiewać w języku niemieckim, angielskim i francuskim. Bruksela sama w sobie jest ciekawym zabytkowym miastem. Z pobliskiego lotniska w Charleroi (CRL) najlepiej dojechać do centrum autobusem Brussels City Shuttle, ceny biletów wynoszą 14 euro, ale przy zakupie z dużym wyprzedzeniem można je nabyć już od 5 Euro.

Komunikacja miejska w Brukseli jest dobrze rozwinięta, metrem można dojechać do praktycznie każdej ważnej atrakcji.
Samo Miasto dzieli sie na część dolną i górną.

W dolnej części można zobaczyć:

Grand Place –jeden z najpiękniejszych rynków, jakie widziałam. Podczas mojej wizyty odbywał się tam właśnie festiwal piwa.

Notre-Dame de la Chapelle – kościół w stylu gotyckim

Notre-Dame de la Chapelle

Notre-Dame de la Chapelle

Centre Belge de la Bande Dessinée – 3 piętrowe muzeum komiksu

La Bourse –budynek gieldy

Manneken-Pis –usytuowana nieopodal Placu Grand Palace 30-centymetrowa figurka sikającego chłopca. Ta rzeźba jest bardzo charakterystyczna dla Brukseli jej podobizny będą nam towarzyszyły podczas zwiedzania, można je spotkać praktycznie na każdym kroku. Czasami trzeba się trochę natrudzić, aby ja znaleźć. Gdybym nie wiedziała, że jest tak ważnym elementem dla Brukseli, pewnie zwyczajnie bym ją przeoczyła.

Manneken-Pis

Manneken-Pis

Muszę przyznać, że reklamy tej figurki, które były dosłownie wszędzie, bardzo mnie irytowały 😉

 

Rue des Bouchers –uliczka dla pieszych z wieloma  kawiarenkami i restauracjami.

 

W górnej Brukseli warto zobaczyć:

Pałac Królewski-znajduje się w samym sercu miasta i stanowi oficjalną rezydencję królewską
Siedziba Sprawiedliwości i Narodów
Park Brukselski
Katedra Św. Michała– gotycki kościół na wzgórzu Treurenberg

Parlament Europejski – tego miejsca chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, to właśnie tutaj zapadają najważniejsze decyzje dotyczące Unii Europejskiej.

 

No i przedewszystkim Atomium, zbudowane z okazji światowej wystawy expo. Na szczyt tej budowli, skąd można podziwiać panoramę Miasta Brukseli, wjeżdża się windą. Cena EUR 7,-. Kolejki bardzo długie a widok niestety rozczarowujący….Czekałam w kolejce prawie godzinę, ogólnie rzecz biorąc nie polecam.

TO DO w Brukseli:

  • wypić belgijskie piwo -punkt, który był przeze mnie nadmiernie wykorzystany 🙂 – w tym czasie odbywał się festiwal piwa

  • skosztować belgijskie czekoladki

  • zjeść belgijskie frytki
frytybelgijskie[1]

źródło: internet

  • zjeść tradycyjnego gofra

  • kupić coś wykonanego z koronki- ten punkt niestety ominęłam;-)

W weekendy pociągi są 50% tańsze, więc wykorzystałam to i wyjechałam do pobliskich miast. Zaliczyłam wypad do Brugii, Gandawi (Gent) oraz państwa Luxemburg. Relacje z pobytu z Luxemburgu już wkrótce w innym poście.

 

Brugia

Średniej wielkości miasto, z wieloma kanałami, które otaczają stare domy z kamienia. Brugia jest bardzo klimatyczna z wieloma wąskimi brukowanymi uliczkami, kawiarenkami i restauracjami. Po mieście najlepiej spacerować pieszo, polecam również zwiedzanie miasteczka z perspektywy wody (poł godzinna przejażdżka kosztuje 7 Euro i najlepiej iść troszkę głębiej w miasto do innego przewoźnika bo na początku są duże kolejki). Znaną atrakcją jest także kościół z dzwonnicą na rynku głównym. Z wieży można podziwiać panoramę miasta. Inne godne uwagi zabytki to Ratusz oraz Bazylika Świętej Krwi. Najbardziej polecam spacery, podczas których można się zagubić w wąskich uliczkach. Tak jak w wielu turystycznych miastach, unikaj zwiedzania Brugii w weekend, w przeciwnym wypadku jesteś narażony na najazd turystów i co za tym idzie długie kolejki.

Brugia

Brugia


 

 

Gent (Gandawa)

Katedra sw. Bawona

Katedra św. Bawona

Gandawa jest bardziej rozległa i mniej malownicza niż Brugia. Ale potrafi również zachwycić, dużo kościołów, piękna gotycka zabudowa, ciche alejki oraz dużo kanałów. Dobrym sposobem zwiedzania Gandawy ze względu na liczne kanały jest rejs na jednym z wielu łodzi wycieczkowych. Jeśli masz tu tylko kilka godzin, udaj się na most st. Michael znany z widoku- „trzech wież”.

Najważniejsze zabytki:

Widok „trzech wież” (kościół St. Michael, dzwonnica i Katedra) z mostu St. Michael

Katedra św. Bawona (St Baafskathedraak)

Dla panoramy miasta widok z dzwonnicy

Zamek Het Gravensteen

Znakomity pomysł na spędzenie dłuższego weekendu. Belgia nigdy nie stała na liście moich priorytetów ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

 

Jestem auto­rem i posia­dam prawa do wszyst­kich pre­zen­to­wa­nych 
tutaj zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *