Atrakcje Słowenii – TOP 6

Dla pięknych gór turyści jeżdżą do Austrii, dla ciepłego Adriatyku do Chorwacji, dla niezliczonych zabytków do Włoch.

Pośród tylu kuszących alternatyw osoby zwiedzające Słowenię stanowią niszę wśród turystów – a szkoda, bo naprawdę warto zobaczyć ten kraj! Mamy nadzieję, że poniższa relacja rozwieje wasze wątpliwości i czym prędzej ruszycie w trasę, rozkoszując się urokami Słowenii.

 Co warto zobaczyć? Atrakcje Słowenii – TOP 6.

  1. Piran

Urokliwe i klimatyczne miasteczko z czerwonymi dachami skąpanymi w słońcu, z wąskimi uliczkami i knajpkami położonymi na cyplu nad Morzem Adriatyckim. Żeby zwiedzić Piran, nie potrzeba napiętego planu, można spokojnie poznać każdy zakamarek miasta, bo wszystkie większe i mniejsze atrakcje są obok siebie. Najważniejsze punkty warte zobaczenia to:

  • główny plac w mieście – plac Tartiniego (Tartinijev trg), znajdują się tam: pomnik tego słynnego kompozytora i skrzypka urodzonego w Piranie, ratusz oraz zabytkowe kamienice. Wyróżnia się spośród nich piękna czerwona i najstarsza w mieście, wyglądająca jak przeniesiona prosto z Wenecji i z tego powodu nazywana „wenecjanką”;
  • kościół św. Jerzego z wysoką wieżą zegarową (Cerkev Sv. Jurija);
  • ogromne wrażenie robią także średniowieczne mury obronne, oddzielające miasto od reszty lądu, rozciąga się z nich przepiękny widok na miasto;
  • obowiązkowo trzeba obejść miasto dookoła, najlepiej idąc nabrzeżem pełnym restauracji, knajpek i kawiarni aż na cypel, nad którym góruje stara latarnia morska

Wskazówka: do centrum Piranu nie da się wjechać autem, są wielkie parkingi przed miastem, oczywiście płatne. Stamtąd do Piranu można dojechać za darmo autobusami odjeżdżającymi średnio co 20 minut. Pół dnia wystarczy, aby zwiedzić miejscowość.

2-3. W samej Słowenii można wybrać się do jaskiń Postojny, a lepiej jeszcze – do Jaskiń Szkocjańskich należących do najpiękniejszych i najbardziej fascynujących w Europie

Postojna – najpiękniejsza słoweńska jaskinia słynie ze wspaniałej szaty naciekowej. Miejsc z tak fantastycznymi stalaktytami i stalagmitami niewiele jest nie tylko w Europie, ale i na świecie.. Jest dziełem rzeki Pivki, której koryto było podstawą wytyczania szlaku turystycznego. W wyniku wielu tysięcy lat pracy sił natury powstały tutaj przeróżne formy skalne, niezwykłe rzeźby, piękne nacieki, a także stalaktyty, stalagmity oraz kurtyny skalne. W nielicznych zbiornikach wodnych żyje niezwykłe zwierzę – odmieniec jaskiniowy. Przez mieszkańców nazywany jest ludzką rybką ze względu na kolor skóry. Płaz ten nie ma oczu i występuje jedynie w podziemnych wodach dynarskiego krasu.

Choć cały szlak turystyczny w jaskini ma długość około 5,5 kilometra, nie powinno to zniechęcać turystów, którzy nie przepadają za długimi spacerami. Zdecydowaną większość tej trasy pokonuje się bowiem, jadąc kolejką elektryczną. Przejść można nieco ponad półtora kilometra. Na mnie duże wrażenie zrobił rozmiar jaskini: jest tam ponad 20 kilometrów podziemnych komnat, sal i pokoi. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 3 godzin. Polecam zabranie ze sobą kurtki lub bluzy, bo chociaż na zewnątrz mogą panować upały, to w środku jest zimno!

Na terenie kraju znajdują się także Jaskinie Szkocjańskie – podziemny fenomen Krasu i Słowenii. Wejście jest ok. 20 km od Triestu, niedaleko autostrady wiodącej z Lublany do miasta Koper. Na ogromny labirynt wapiennych grot składają się m.in. jedna z największych znanych komór podziemnych, ok. 6 km korytarzy i liczne wodospady. Ten cud natury w 1996 r. wpisano na listę UNESCO. Niestety, nie zdążyłam odwiedzić tej jaskini, ale chcę to jak najszybciej nadrobić.

  1. Lublana

Z pewnością warto zwiedzić stolicę Słowenii, Lublanę. Największe godne uwagi atrakcje to: zamek na wzgórzu (sam zamek nie jest zbyt ciekawy dla turystów, ale warto się tam wspiąć ze względu na piękny widok na miasto i pobliskie Alpy), potrójny most główny oraz sąsiadujący z nim ratusz, katedra czy targowisko zaprojektowane przez Jožego Plečnika oraz słynny most ze smokami (symbol miasta). Stolica w nocy tętni życiem. Można się tu naprawdę zrelaksować i zabawić. Obowiązkowym punktem zwiedzania Lublany jest spacer wzdłuż rzeki Lublanicy, po której można przepłynąć stateczkiem lub kajakiem. Najważniejszym placem stolicy jest plac Franza Prešerena (Prešeren trg). Ten słoweński poeta i bohater narodowy ma tam swój pomnik.

  1. Jezioro Bled

Wizytówka turystyczna Słowenii. Jezioro jest rzeczywiście urokliwe i ładnie położone, na jego środku znajduje się jedyna słoweńska wyspa z kościołem (dostać się tam można łodzią, która czeka przy brzegu od strony miasta). Nad tym wszystkim góruje zamek.

  1. Predjamski Grad posadowiony jest na terenie Krasu – płaskowyżu skał wapiennych, na którym ustanowiono Narodowy Park Słoweński (. Na jednej z nich, wiszącej pionowo nad zieloną doliną, w XII w. powstała ufortyfikowana budowla. Wbudowano ją głęboko w ogromną jaskinię, która znajdowała się w centralnej części ponad 100-metrowej skalnej ściany.

Predjamski Grad

Chciałabym wrócić do Słowenii i zwiedzić jeszcze kilka miejsc. Jest to kraj różnorodności, który nie może się nie podobać. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *