Yosemite NP – cud natury

Indian – rdzennych mieszkańców Ameryki łączy, że mimowolnie lub świadomie osiedlali się w najpiękniejszych regionach Ameryki. Także przemierzający kalifornijskie ziemie koczownicy nie potrafili się oprzeć urokom Yosemite i osiedlili się tu na stałe.

Okazały park rozpościera się na ponad 3000 kilometrach kwadratowych i leży pośród gór Sierra Nevada. Park jest otwarty przez cały rok. Najłatwiej tu dotrzeć z San Francisco (350km) lub Los Angeles (600km) . Z San Francisco organizowane są nawet jednodniowe wycieczki autokarowe. Wejściówka kosztuje 20$/samochód i jest ważna 7 dni.

Zaobserwowałam, że większość turystów spędza czas w poszukiwaniu spokoju, bliskości z naturą, ograniczając się do pieszych wędrówek niż bardziej wymagających atrakcji. Oczywiście dla bardziej wymagających dostępna jest wspinaczka, kajaki a zimą nawet jazda na nartach.

Las otoczony górami

Najbardziej warta uwagi jest oczywiście sama natura. Góry, małe rzeczki, formacje skalne, wodospady, krystalicznie czyste jeziora.

Wodospady – mniejsze lub większe można tu spotkać na każdym kroku. Ale uwaga – najlepiej zaplanować wizytę w Yosemite wiosna. Wtedy roztapiają się lody i wodospady osiągają największe strumienie wody. W miesiącach letnio – zimowych może być tak, że wodospadów nie będzie.

DSC_0037

Wodospady można spotkać prawie na każdym kroku

Najbardziej zanana jest Yosemite Valley, jej wodospady i tzw. Tunnel View wg wielu osób najpiękniejszy widok na ziemi. Rzeczywiście, niewiele miejsc na świecie prezentuje się tak wspaniale. Jakaś dziwna siła powodowała, że chciałam tam zostać jak najdłużej.

DSC_0099

Half Dome – dla miłośników górskich wędrówek ta słynna granitowa skała powinna dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

El Capitan  – jeszcze słynniejsza granitowa ściana. Kiedyś praktycznie nie do zdobycia. Teraz już ogólnodostępna dzięki szlakom turystycznym. Jednak nie brakuje śmiałków, którzy chcą się na ścianę dostać starym sposobem. El Capitan jest bardzo popularny w środowisku wspinaczki górskiej.

Kiedyś był także areną tzw. base jumpingu (link do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/BASE_jumping) ,ale na dzień dzisiejszy są te praktyki na terenie parku zakazane.

DSC_0018

krystalicznie czyste rzeczki

Uksztaltowanie terenu, roślinność i zwierzęta powodują, że Yosemite jest nie lada gratką dla amatorów fotografii i nie tylko. Ale tak naprawdę nie potrzeba zdjęć, aby zapamiętać piękno tego parku narodowego.

Jestem auto­rem i posia­dam prawa do wszyst­kich pre­zen­to­wa­nych tutaj zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *