Luxemburg

 

luxemburg

Luxemburg

Luxemburg jest niewielkim państwem, ze stolicą o tej samej nazwie i graniczy z Belgią, Niemcami i Francją. Dla wielu turystów stanowi najczęściej   przystanek przed dalszą podróżą. Nie inaczej było ze mną, ponieważ odwiedziłam ten kraj zwiedzając Belgie. Z Brukseli najlepiej dostać się do Luxemburga, pociągiem (Koszt € 6/osoba) lub zorganizowaną wycieczką (€ 55,-) czyli różnica w cenie nie jest mała ;-). Pociągi od 6:00 rano jeżdżą praktycznie co 60 minut, a podróż trwa około 3 godzin. Bilety bezproblemowo można nabyć  w kasie w dniu wyjazdu.  Wycieczki zorganizowane nie są zbyt elastyczne i oprócz sześciogodzinnej podróży tam i powrotem w samej stolicy spędzasz trochę ponad godzinę.

Miasto wita nas małym, aczkolwiek kameralnym i świetnie zorganizowanym dworcem. Przy wyjściu dostępne są darmowe mapy. Centrum nie jest zbyt odległe i można śmiało udać się tam spacerkiem. Samo miasto leży na wzniesieniu miedzy dolinami rzek Alzette i wpadającej do nich Petrusse. Dookoła powstało wiele formacji skalnych. Luxemburg nie jest miejscem turystycznym, jest tu bardzo spokojnie, jak by czas zatrzymał się w miejscu.

Zwiedzanie stolicy nie powinno zająć dłużej niż jeden dzień i najlepiej poruszać się pieszo. Podróżnicy dysponujący niewielką ilością czasu mogą jeździć po mieście autobusem Hop On Hop Off, którego trasa przebiega w pobliżu wszystkich najważniejszych zabytków (trasa trwa ok 90 min/ Koszt 14 € za osobę).

Do najważniejszych atrakcji miasta należą :

Katedra Notre Dame- w krypcie katedry spoczywają członkowie panującej rodziny książęcej. W absydzie znajduje się słynna Madonna z dzieciątkiem wykonana z drewna lipowego. Dla zainteresowanych więcej informacji na oficjalnej stronie www.cathedrale.lu

 

 

Notre Dame

Notre Dame

Most Adolfa – z ładnym widokiem na miasto

Most Adolfa

Most Adolfa

Place de la Constitution- z pomnikiem „Gëlle Frau“ tak zwana „złota Dama”. Pomnik jest poświęcony luxemburskim żołnierzom poległym na wojnie. Ciekawostka: „Gëlle Frau“ została wysłana na wystawę światową do Shanghai i po 6 miesiącach wróciła na swoje miejsce do Luxemburga.

 

Place de la Constitution

Place de la Constitution

Casemates de Bock- najczesciej odwiedzana atrakcja miasta -korytarze podziemne, ktore sluzyly w czasie wojny jako schronisko dla ok 35.000 ludzi.

Casemates de Bock

Casemates de Bock

Ratusz Miejski – w ratuszu odbywają się różne europejskie posiedzenia np. podpisano tutaj kontrakt wspólnoty węgla i stali.

 

Ratusz Miejski

Ratusz Miejski

La Palais Grand (Palac Wielkiego Ksiecia)- rezydencja zimowa rodziny książęcej.

 

La Palais Grand

La Palais Grand

Filharmonia Luksemburska – nowoczesny budynek znajdujący się na Placu Europy, z nietypową dla tego miasta architekturą.

Filharmonia Luksemburska

Filharmonia Luksemburska

Miasto jest bardzo malownicze, spokojne i przyjazne, w sam raz na jednodniowy wyskok. Podczas mojego pobytu,  spotkałam wędrujące po całym świecie figurki słoników. Zostały one pomalowane przez 85 miejscowych i zagranicznych artystów. Wśród twórców znalazło się także wiele sławnych osób, takich jak piosenkarka Katy Perry lub projektant Tommy Hilfiger. Dochody z aukcji są przeznaczane na cel charytatywny „The Asian Elephant Foundation”.

 

Jestem auto­rem i posia­dam prawa do wszyst­kich pre­zen­to­wa­nych tutaj zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *