#1 Insidertipps- Tradycyjne wiedeńskie kawiarnie

Typowe wiedeńskie kawiarnie są dla wielu mieszkańców tego pięknego miasta ich drugim salonem.

Przy kawie i kawałku ciasta odbywają się w nich spotkania biznesowe, randki oraz zwykłe przyjacielskie pogaduszki. Zdarzają się również ludzie lubiący  posiedzieć sobie w samotności, aby delektując się smakiem kawy obserwować przechodzących ludzi. Inni potrafią godzinami czytać książkę lub aktualną prasę. Mogą zamówić tylko jedną filiżankę kawy, i nikt ich nie będzie poganiał nawet jeśli na wolne miejsca czekają inni klienci, którzy być może przynieśli by większe dochody.

Do kawy zawsze podawana jest szklanka wody z kranu, regularnie uzupełniana podczas dłuższych pobytów. W wielu klasycznych kawiarniach  wieczorami odbywają się koncerty na żywo i spotkania literackie. W cieplejszych miesiącach klienci lubią siedzieć  na zewnątrz w przykawiarnianych ogrodach. Często spotykana osobliwością jest specjalny stolik różniący się przystrojem i kształtem od innych. Jest on praktycznie cały czas zarezerwowany dla rodziny i  przyjaciół właściciela lokalu oraz dla najwierniejszych klientów. 

 

Tradycyjne kawy

Kleiner

 

Kleiner lub Großer schwarzer/mokka (mała lub duża czarna kawa bez cukru i mleka). Możemy zamówić „Verlängert” czyli wersje „powiększoną” przez dolanie większej ilości gorącej wody.[spacer height=”20px”]

melange

 

Melange: Kawa (mokka). Mieszana z ciepłym i spienionym mlekiem.[spacer height=”20px”]

Franziskaner

 

Franziskaner: Melange z bitą śmietaną.[spacer height=”20px”]

Franziskaner

 

Brauner: Kawa ze śmietanką.[spacer height=”20px”]

Jeśli ktoś preferuje bardziej oryginalne kawy to polecam: fiaker z rumem, kawa „Sobieski” z wódką i miodem, Maria Theresa z likierem pomarańczowym.

 

Top 10 tradycyjnych kawiarni w Wiedniu

 

1. das Café Central

Do dzisiejszego dnia legendarna kawiarnia literacka jest miejscem spotkań dla zarówno starszej jak i młodszej klienteli. Café Central słynie z unikalnego wystroju wnętrza, doskonałej kuchni wiedeńskiej oraz najlepszych domowych wypieków. Warto zamówić Strudel jabłkowy serwowany z kawą melange.  

cafe central

das Café Central

 

Adres: Ecke Herrengasse/Strauchgasse, 1010 Wien
www.cafecentral-wien.at

Godziny otwarcia: Pon-So 07:30-22:00 Ndz. 10:00-22:00

 

 

 

2.  das Hawelka

Uznawana przez wielu klientów za najbardziej literacką i artystyczną kawiarnie w Wiedniu. Prowadzony od 1939 roku przez rodzinę Hawełka lokal posiada unikalną atmosferę. Od godziny 20:00 serwowane są tradycyjne „Buchteln” z gorącą czekoladą. (Buchty – tradycyjnie wypiekane w Czechach drożdżowe bułeczki z nadzieniem).

„Buchteln”

 

Adres: Dorotheergasse 6, 1010 Wien

www.hawelka.com

Godziny otwarcia: Pon-SO 8:00-01:00, Ndz 10:00-01:00

 

 

3. Café Landtmann

Jedna z najbardziej znanych kawiarni na Ringstrasse w Wiedniu. Posiada piękny duży ogród, zadaszony w zimie. W menu znajdziemy dużo różnych potraw, zarówno śniadaniowych jak i obiadowych. Jeśli mamy odrobinę szczęścia możemy tu  spotkać różne sławne osobistości.

Café Landtmann

 

Adres: Universitätsring 4, 1010 Wien

www.landtmann.at

Godziny otwarcia: codziennie od 7:30-24:00

 

 

4. Café Restaurant Prückel

Kafejka w iście wiedeńskim stylu czyli wiele różnych rodzajów kaw, obrażeni na cały świat kelnerzy,  oraz bogaty wybór obcojęzycznej prasy. Spośród wszystkich kawiarni Cafe Restaurant Prückel wyróżnia się tym, że korzysta nadal z  oryginalnego wyposażenia z 1950 roku.

Café Restaurant Prückel

 

Adres: Stubenring 24, 1010 Wien

www.prueckel.at

Godziny otwarcia: codziennie od 8:30-22:00

 

 

5. Café Sacher

Ta kawiarnia, będąca częścią hotelu Sacher, posiada chyba najsłynniejsze ciasto czekoladowe na świecie -„Sachertorte”. Oferuje także ogrody (zimowy i letni), widok na operę oraz przepiękny wystrój. Uwaga – jak na turystyczne miejsce przystało ceny są bardzo wysokie.

Café Sacher

 

Adres: Kärntner Straße 38, 1010 Wien

www.sacher.com

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-01:00

 

 

6. Café Demel

Ich kandyzowane fiołki były przysmakiem obsesyjnie dbającej o dietę cesarzowej Sisi. Kawiarnia jest połączona z bardzo popularną cukiernią „K&K Hofzuckerbäcker Demel”. Można w niej kupić wiele smakowitości domowej roboty.

Café Demel

 

Adres: Kohlmarkt 14, 1010 Wien

www.demel.at

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-19:00

 

 

7. Café Sperl

Niegdyś główne miejsce spotkań artystów. Głównymi  walorami kafejki są: pyszna kawa i rozpływające się w ustach pieczone według starych receptur ciasta. Koniecznie zamów orzechowe ciastka „Sperl-Schnitte“. Lokal  posiada salę z bilardem oraz gazety z całego świata.

Café Sperl

 

Adres: Gumpendorfer Straße 11, 1060 Wien

www.cafesperl.at

Godziny otwarcia: Pon-So 7:00-23:00 von 7 bis 23 Uhr, Ndz 11:00-20:00 (lipiec+sierpień zamknięte)

 

 

8. Cafè Korb

Kawiarnia serwuje według wielu opinii  najlepszy „strudel” z jabłkami w całym mieście. Odbywa się tutaj także wiele spotkań towarzyskich, na których ludzie z różnych pokoleń wymieniają swoje poglądy.

 

Adres: Brandstätte 9, 1010 Wien

www.cafekorb.at

Godziny otwarcia: codziennie 8:00-24.00

 

9. Café Museum

Kawiarnia Muzeum była popularnym miejscem spotkań wielkich umysłów. Do stałych bywalców należeli m.in.  Gustav Klimt, Egon Schiele, Oskar Kokoschka. Lokal zaprojektował Adolf Loos. Tu także trzeba spróbować  jabłkowego Strudla  popijając melange.

Café Museum

 

 

Adres: Operngasse 7, 1010 Wien

www.cafemuseum.at

Godziny otwarcia: codziennie 8:00-24:00

 

 10. Café Diglas

Kawiarnia położona w ścisłym centrum Wiednia, niedaleko katedry św. Szczepana. Zjemy tu „chleb” z bakaliami, podawany na ciepło, z beza i sosem budyniowym. Wieczorami są tu organizowane nie najgorsze koncerty fortepianowe.

Café Diglas

 

Adres: Wollzeile 10, 1010 Wien

www.diglas.at

Godziny otwarcia: Pon-So 08:00-22:30, Ndz 09-22:30

 

 

 

 Insidertipp:

 

Osobiście mogę polecić kawiarnię Phil, nietypową bardzo oryginalnie urządzoną w stylu retro, z przesympatyczną i luźną atmosferą. Można tutaj zakupić książki, płyty, plakaty, obrazy a nawet meble 😉 Jest to taki mix kawiarni, księgarni i sklepu meblowego.

Kawiarnia Phil

 

 

Adres: Gumpendorfer Straße 10-12 ,1060 Wien
www.phil.info

Godziny otwarcia: Pon 17-01:00, Wt-Ndz 09:00-01:00

 

 

 

 

Wyróżnię jeszcze kafejkę Balthasar za bardzo dobrą kawę i ciekawy wystrój.

Kawiarnia Balthasar

 

 

Adres: Praterstr. 38, 1020 Wien

www.balthasar.at

Godziny otwarcia: Pon – Pt 07:30-19:00,

So 09:00-17:00

 

 

 

Podczas zwycięskiej bitwy pod Wiedniem,  łupem Jana III Sobieskiego padły, zagrabione Turkom, ogromne ilości kawy. Król Polski, przekazał te ziarna Franciszkowi Kulczyckiemu, który założył pierwszą w Europie kawiarnię.

 [spacer height=”20px”]

Wpis zakończę słowami austriackiego poety Alfreda Polgara, który idealnie opisał specyfikę Wiedeńczyków i ich stosunek do tradycyjnych kawiarenek:

 

„Być w kawiarni to być w domu poza domem. Siedzą tu ludzie, którzy chcą być sami, ale potrzebują do tego towarzystwa“.

One thought on “#1 Insidertipps- Tradycyjne wiedeńskie kawiarnie”

  1. kami napisał(a):

    o, a mnie znajoma kiedyś zaprowadziła do Cafe Prueckel i też było to całkiem cudowne miejsce i rozbudziło we mnie miłość do wiedeńskich kawiarni! Chociaż z tych wymienionych przez Ciebie chyba najbardziej by mi się podobało w kawiarni Phil!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *