New Jork- Wstęp

Widok z Empire State Building

Widok z Empire State Building

Betonowa dżungla, w której marzenia się spełniają
Tu nic nie jest niemożliwe
Jesteś teraz w Nowym Jorku!
Te ulice sprawią, że będziesz czuł się zupełnie nowiutki
Wielkie światła Cię zainspirują
Usłyszmy to dla Nowego Jorku, Nowego Jorku, Nowego Jorku

Tak opisuje to miasto Alicia Keys w piosence Empire State of Mind. Nie sposób się z tym nie zgodzić… Nowy Jork ma wiele imion – Stolica Świata, Big Apple (wielkie jabłko) lub Miasto które nigdy nie śpi. Jest inspiracją dla wielu artystów, śpiewali o nim m.in. U2 („The Hands That Built America”), John Lenon („New York City”) Frank Sinatra (“New York New York”) i Bob Dylan („Talkin’ New York”). Chyba każdy z nas widział w filmach takie symbole jak: Times Square lub Epire State Building czy Statua Wolności. Ponad ośmiomilionowa metropolią leży w stanie Nowy Jork, ale oczywiście nie jest jego stolicą (w USA bardzo rzadko największe miasta są stolicą stanu, w tym przypadku stolica stanu Nowy Jork jest Albany). Nowy Jork jest najludniejszym miastem USA a każdego roku osiedlają się tu nowi mieszkańcy szukający urzeczywistnienia swojego „amerykańskiego snu”. O tym jak różnorodne jest to miasto świadczy fakt, że na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach.

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

W Nowy Jorku byłam dwa razy, codziennie zdzierałam buty od rana do wieczora, żeby poznać to miasto a i tak wiem, że jeszcze  dużo mnie ominęło.

Lądowałam na lotniskach JFK Kennedy i Newark-Liberty. Dojazd do centrum miasta z JFK nie jest skomplikowany – Air Train zatrzymuje się przy każdym terminalu i dojeżdża do stacji metra Jamaica  (trasa czerwona) i Howard Beach (trasa zielona). Trasa żółta służy do przemieszczania się miedzy terminalami.  Z lotniska w Newark najlepiej dojechać  Shuttle busami (około 20$/os) Autobusem (Airport Express jeździ do Penn Station, Port Authority i Grand Central na Manhattanie 15$/os). Moim ulubionym środkiem transportu było metro ale polecam także długie spacery – naprawdę warto. Jako bazę wypadową wybralam hotel w Queens niedaleko stacji Queensboro Plaza i Queensbridge. Powód prosty – odległość od Manhattanu to tylko dwie stacje a cena za nocleg dużo niższa. Nowy Jork dzieli się na pięć dzielnic (Boroughs): Manhattanu, Bronksu, Brooklynu, Queens  i Staten Island.  Tak wielkie miasto ciężko opisać w kilku słowach więc wpis podzieliłam na kilka części.

 W następnym poście opisze Manhattan oraz Bronx, Brooklyn, Queens  i Staten Island.

Central Park

Central Park

Następne relacje z NY:

Nowy Jork – Manhattan

Nowy Jork – Brooklyn, Bronx, Queens, Staten Island

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *