Hallstatt miasteczko jak z bajki

Przemierzając przepiękne górzyste tereny regionu Salzkammergut, możemy napotkać wiele nietypowych i bardzo ciekawych wiosek. Niecałe 80 km od Salzburga znajduje się Hallstatt, miasteczko robiące niesamowite wrażenie. Osada jest wręcz wciśnięta w wąskie pasmo brzegu między podnóżem góry a jeziorem.

4

miasteczko Hallstatt

Hallstatt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta mała miejscowość licząca ok 800 mieszkańców, przyciąga, co roku mnóstwo turystów z całego świata.

2

w tle kościół ewangelicki

Typowe domki w Hallstatt są wąskie i wysokie – widać maksymalne wykorzystanie przestrzeni, której na stromym, górskim terenie było jak na lekarstwo.

5

typowe domki w Hallstatt

Do najbardziej popularnych aktywności należą wędrowne szlaki – dostosowane do możliwości i doświadczenia, jazda na rowerze, żeglarstwo i pływanie . Można także wykupić rejs po rzece lub wynająć łódkę.

8

rejs po rzece

Moją trasą był szlak wzdłuż potoku Waldbach. Trwająca trzy godziny wędrówka była łatwa i przyjemna. Całą drogę zachwycałam się wspaniałą naturą, leśnymi naturalnymi wodospadami oraz panoramą na miasto.

14

naturalne wodospady

13

panorama na miasto

Co warto zobaczyć?
Kopalnia soli

Miasteczko powstało i rozwinęło się własnie dzięki kopalniom soli. Wydobywanie tego bogactwa naturalnego rozpoczęło się 2 tys. lat p.n.e. Dziś można zwiedzać bodajże najstarszą kopalnie świata, która znajduje się w Salzberg. Do kopalni dostaniemy się kolejką szynową z Hallstatt .


Kaplica św. Michała Archanioła na miejscowym cmentarzu

Z braku wystarczającej ilości miejsca, trumny zakopuje się tu pionowo. Po kilkunastu latach zwłoki są ekshumowane i czaszki, z wypisanym imieniem i nazwiskiem zmarłego, składane są w kaplicy.

15

Popularności Hallstatt pozazdrościli Chińczycy, więc jak na nich przystało, zbudowali jego kopie w prowincji Guangdong. Plagiat ten wywołał wielkie oburzenie wśród Austriaków. „Oryginał“ znajduje się w Austrii i miejscowość broni się sloganem (hallstatt.net):

Sfotografowane miliony razy – raz skopiowane – zawsze bez skutku”.

 

10

Wskazówki praktyczne:

Jak dojechać?

Najlepiej pociągiem ÖBB. (http://www.oebb.at/)

Nocleg:

Jeśli preferujesz nocować w hotelu zajrzyj na stronę www.booking.com (lub skorzystaj z krótkiego poradnika: Jak podróżować taniej? – 2. Nocleg).

Prywatne kwatery możesz poszukać na stronie http://www.hallstatt.net/unterkunftsverzeichnis/privatzimmer/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *