Sardynia- urocza Bosa

Turystom podróżującym po Sardynii i będącym akurat w regionie Oristano, polecam krótki przystanek w malowniczym miasteczku o nazwie Bosa. Z Alghero do Bosa można się dostać samochodem lub autobusem. Cała droga wiedzie nad samym brzegiem morza, także na widoki narzekać nie można.

DSC_9886

fantastyczne widoki

Spokojne, zabytkowe miasteczko może się podobać. Gdyby nie samochody, można by pomyśleć, że czas zatrzymał się tu  kilkaset lat temu.

DSC_0009

Bosa – Piazza IV Novembre

Nad całym miastem  góruje Castello Malastina. Droga na położonym na wzgórzu Serravalle nie jest ani długa ani zbyt męcząca, jednak wymaga kilku obowiązkowych „Fotostopów”.

DSC_0013

Castello Malastina

DSC_9943

panorama miasteczka Bosa

Dzięki bardzo wąskim uliczkom usytuowanym między kolorowymi budynkami powrotna droga do centrum prezentuje się również bardzo ciekawie.

o-matic

Bosa jest jedynym miastem w Sardynii, które zostało wybudowane bezpośrednio przy rzece. Po drugiej stronie rzeki Tomo stoją zabytkowe budynki, służące kiedyś jako garbarnia i od kilku lat pełniące funkcje muzeów. Spacerując słynną palmową promenadą mamy okazje podziwiać je w całej okazałości.

DSC_9995

panorama Bosa

DSC_0006

zabytkowe budynki, służące kiedyś jako garbarnia

W centrum historycznym, polecam spacer ulicą Corso Vittorio Emanuele, która jest otoczona zabytkowymi kamienicami, sklepikami i restauracjami.

o-matic3

Corso Vittorio Emanuele

Warta zobaczenia jest tez katedra Nostra Signora del Santissimo Rosario. Na jej fasadzie znajduje się działający od 1875 roku dwustronny zegar, będący zarazem pierwszym publicznym zegarem w mieście.

o-matic5

katedra Nostra Signora del Santissimo Rosario

Moja normalna pora obiadowa zbiegła się czasowo z włoską sjestą. Sklepy były pozamykane a ulice opustoszałe. Jedynym napotkanym przeze mnie żyjącym stworzeniem był idący leniwym ale bardzo dostojnym krokiem kot.

DSC_0016

W jednym z nielicznie otwartych barów zaobserwowałam mężczyzn radzących sobie z sjestą najlepiej jak potrafią – czyli grając w karty i popijając różne wysoko procentowe trunki. No a pozostali domownicy wyczekują z utęsknieniem końca sjesty i wypatrują powrotu marnotrawnego żywiciela rodziny.

DSC_0014

One thought on “Sardynia- urocza Bosa”

  1. rosik93 napisał(a):

    Bosa piękne miasteczko! A widok z tego zamku na miasto jest niesamowity!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *