Yellowstone NP

Yellowstone NP

Yellowstone NP

Yellowstone- najstarszy ze wszystkich Parków, którego różnorodność potrafi wywrzeć tak duże wrażenie, że mogę śmiało nazwać go moim faworytem. Wpływają na to nieziemsko wyglądające pokłady trawertynu oraz niespotykana w żadnym innym miejscu na świecie liczba gorących źródeł wraz z punktualnym, co do minuty gejzerem Faithfull. Park jest podzielony na dwie części przez wąwóz rzeki Yellowstone, znajdziemy też tutaj kilka jezior. Obszar parku porastają najczęściej lasy iglaste oraz sosny wydmowe. Infrastruktura turystyczna jest doskonale zorganizowana, nocować można bezproblemowo w licznych kempingach.

Brama wjazdowa od strony Wyoming była zamknięta, wiec szukając alternatywnego wejścia, zaliczyliśmy przy okazji czwarty, co do wielkości stan USA – Montana. Kilkadziesiąt minut umiarkowanej jazdy i dotarliśmy do bramy wjazdowej Yellowstone. Jeśli ktoś nie kupił wcześniej łączonej wejściówki do Grand Teton, musi się liczyć z opłatą 25$/pojazd lub 12$/osoba, która jest ważna jak w większości parków USA przez 7 dni.

W niektórych rejonach parku mogą się wydzielać toksyczne gazy, dlatego należy się restrykcyjnie trzymać wyznaczonych tras, a jeśli pogorszy się twoje samopoczucie lub poczujesz mdłości, powinieneś niezwłocznie udać się do najbliższej placówki medycznej. Nie należy też ryzykować kąpieli, bo niektóre źródła osiągają temperaturę wrzenia.

Gorace Zrodla

Największą atrakcją turystyczną jest sławny gejzer o nazwie Old Faithful, odkryty ponad sto lat temu. Co 90 minut daje on czterominutowy spektakl wyrzucając 30 tys. litrów wody na wysokość 55 m. Po zakończeniu gejzer zbiera zasłużone brawa od zgromadzonej za ogrodzeniem licznej publiczności.

Old Faithful

Old Faithful

Niemniej popularnym miejscem są Tarasy Minervy (Minerva Terraces) w Mammoth Hot Springs. Ciężko zapamiętać jak one powstają, więc tak w uproszczeniu powiem, że po wielu złożonych reakcjach roztwór zawierający wapień wypływa na powierzchnie i po zaschnięciu tworzy tzw. trawertyn (Travertine). Intensywność wypływania roztworu, temperatura oraz ilości pokładów pozwala tworzyć różnorodne odcienie i kształty, które udowadniają nam ponownie, czemu matkę naturę nazywamy najpiękniejszym architektem. Aby obejść pokłady pomostami zbudowanymi dla turystów powinno sie zaplanować około dwugodzinny przystanek. Wiele wykonanych tam ujęć można śmiało podejrzewać o pozaziemskie pochodzenie.

Minerva Terraces

Minerva Terraces

Jak na Park Narodowy przystało w Yellowstone nie mogło zabraknąć czworonogich zwierząt. Jeśli gdziekolwiek zobaczysz grupkę Fotografów z olbrzymimi obiektywami, możesz być pewny, że na trawiastym wybiegu pozuje na pewno jakaś kudłata gwiazda. Jednymi z nich mogą być niedźwiedzie grizzly, często poruszające się w rodzinnych grupkach. Oprócz tego możemy także zobaczyć wilki, czarne niedźwiedzie, różne ptaki, bizony i wiele innych. W celu do wykonania pamiątkowej fotografii, podchodziliśmy bardzo blisko do pasących się bizonów, jednak na przyszłość zalecam utrzymywać obowiązująca odległość.

captureA dla tych najodważniejszych niech przestrogą będzie poniżej załączony filmik.

[embedplusvideo height=”320″ width=”480″ editlink=”http://bit.ly/1rXBMCP” standard=”http://www.youtube.com/v/kmoHXMjRawA?fs=1″ vars=”ytid=kmoHXMjRawA&width=480&height=320&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep9193″ /]

Po kilku dniach spędzonych w Yellowstone, opuszczałam go z wielkim żalem.

 

Jestem auto­rem i posia­dam prawa do wszyst­kich pre­zen­to­wa­nych tutaj zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *