Nowy Jork – Manhattan

Manhattan – najsławniejsza i robiąca największe wrażenie część Nowego Jorku. Nie ma na świecie osoby, która nie znałaby tej położonej na wyspie dzielnicy. I to właśnie położenie sprawiło, że miejsce do budowania nowych budynków jest bardzo ograniczone. Ale dla nowojorczyków nie stanowi to problemu, po prostu wieżowce wystrzeliwują do granic możliwości w górę. Podobnie jak ceny noclegów… Ulice na Manhattanie są bardzo łatwe w zapamiętaniu i nikt nie powinien tu sie zgubić. Zamiast długich i ciężkich do zapamiętywania nazw są po prostu ponumerowane. I tak np. Empire State Building jest na skrzyżowaniu ulicy 34 z 5 avenue. Genialne! Najlepiej poruszać się metrem a bliskie okolice pokonywać marszem.


Czytasz tylko część artykułu o Nowym Jorku. Kliknij poniżej jeśli interesują cię moje poprzednie wpisy o tym mieście – kliknij na poniższe linki.

Nowy Jork – Wstep

Nowy Jork – Brooklyn, Bronx, Queens, Staten Island

Tutaj znajduje się najwięcej atrakcji i najważniejszych muzeów oraz wartych do zobaczenia dzielnic etnicznych jak Chinatown, Little Italy, Harlem oraz artystycznych jak Greenwich Village, Broadway, Times Square, Soho lub finansowe Wall Street oraz Fifth Avenue.

Nie ma mowy o nudzie na Manhattanie. Żeby chociaż trochę poczuć prawdziwie nowojorski klimat trzeba przeznaczyć na zwiedzanie około tygodnia. Najbardziej znane atrakcje to:

 • Ground Zero-pozostałości po ataku z 11 września 2001 są miejscem, które przypomina największą tragedie w dziejach USA. Aktualnie Ground Zero jest to wielkim placem budowy. Największą atrakcją będzie One World Trade Center zaprojektowany przez urodzonego w Łodzi Daniela Libeskinda.

  one world trade

  One World Trade

 • National September 11 Memorial i Muzeum – zostały wybudowane w  miejscu gdzie stały kiedyś budynki World Trade Center.  Teraz  znajdują się tam dwa monumenty wypełnione woda spływająca po ścianach jak fontanna. Wypisane na nich są  imiona ofiar 11 września. W specjalnych maszynach wyglądających jak automaty biletowe można wpisywać imiona ofiar, po czym wyświetla nam się informacja, w jakim dziale pracowała ta osoba, jej wiek i zdjęcie. Wstęp jest za darmo, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie:http://visit.911memorial.org/WebStore/shop/ViewItems.aspx?CG=WSCG&C=TKTCAT

  National September 11 Memorial

  National September 11 Memorial

 • Najsłynniejszy plac – Times Square jest wizytówką miasta. Leży na skrzyżowaniu Broadwayu i 7th Avenue. Sama nazwa pochodzi od znajdującej się tutaj siedziby gazety New York Times. Znajdziemy tu multum turystów, setki reklam i świateł oraz sklepy i restauracje. Plac naprawdę zachwyca. Polecam posiedzieć na centralnie położonych czerwonych schodach i wchłaniać niesamowitą atmosferę, która panuje w tym miejscu. Ja bym mogła siedzieć tam godzinami. Słynny Cowboy nadal zachwyca istoty płci pięknej. Times Square to ogromne budynki, które stoją ciasno upakowane obok siebie z kolorowymi reklamami, których nie sposób wręcz ogarnąć wzrokiem no i wszędzie stojącymi w korkach żółtymi taksówkami, czyli Nowy Jork jaki znamy z telewizji.
 • Empire State Building największy budynek w NY,. Empire State Building ma 443,18 m wysokości ,1860 schodów oraz 73 wind. Długie kolejki mogą zniechęcać, ale za to widok na skyline Nowego Jorku wynagradza wszystkie nieuzgodnienia. Bilet na 86 piętro kosztuje $ 27 http://www.esbnyc.com/buy_tickets.asp
 • Kilka minut po zmierzchu udaliśmy się na Top of the Rock. Jest to budynek w Rockefeller Center z przepięknym tarasem widokowym. Pośród bajecznej panoramy miasta mamy fajny widok na Central Park i inne miejsca. Widok zapiera dech w piersiach. Wstęp kosztuje $ 27. http://www.esbnyc.com/buy_tickets.asp
 • Circle Line -rejs wokół  Manhattanu rzekami Hudson i East River. Circle Line, jest oblegany przez turystów, wielu  na początku wręcz bije się o dobre miejsce do zdjęć. Statek przepływa obok Statuy Wolności oraz pod Brooklyn i Manhattan Bridge. Podczas rejsu będziemy mieli wiele okazji do ciekawych zdjęć  na panoramę Manhattanu, New Jersey i Brooklynu. Największe wrażenie zrobiła na mnie Statua Wolności, która w rzeczywistości była dużo ładniejsza i większa niż w moich wyobrażeniach. Jeśli ktoś życzy sobie wysiąść na Liberty Island  może udać się na rejs z Lower Manhattan, ale jeszcze raz powtarzam trzeba się liczyć z olbrzymimi kolejkami.
 • Statue of Liberty – Statua Wolności jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ameryki. Posąg znajduje się na Liberty Island i można się tam dostać promem z Battery Park. Aby przepłynąć na wyspę trzeba naprawdę uzbroić się w cierpliwość bo długie kolejki i kontrola bezpieczeństwa potrafią naprawdę zniechęcić. Schody do „płomienia” są zamknięte od ponad 100 lat a wejście do „korony” zostało ponownie otwarte w roku 2012. (Zamknięto je po zamachu 11 września) Oczywiście wewnątrz czeka cię jeszcze jedna kolejka i dodatkowa kontrola a widok mówiąc delikatnie – na kolana nie powala. Taka atrakcja typu „I was here” ;-). Bilety można dostać przez Internet, ale uwaga, jeśli chcesz się dostać do „korony” musisz to zrobić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.  http://www.statueoflibertytickets.com

  Statula Wolnosci

  Statula Wolnosci

 • Central Park– bardzo spodobał mi się pomysł zagospodarowania drzewami prawie 350 hektarów terenu położonego w dżungli betonowych wieżowców. Spotkamy tu wielu artystów, oraz mieszkańców próbujących odetchnąć od zgiełku ulic. Tu z kolei polecam przygotować krótki piknik w części zwanej Great Lawn i obserwować ludzi. Tu nie ma podziału na kolor skóry czy warstwy społeczne, z uroków natury korzysta każdy niezależnie od pochodzenia.
 • Strawberry Fields – spacerując po Central Parku natkniemy się na „Strawberry Fields” miejsce upamiętniające mieszkającego nieopodal członka zespołu The Beatles – Johna Lennona. Strawberry Fields to nazwa sierocińca rozsławionego utworem “Strawberry Fields forever”. Artysta dorastał w pobliżu tego obiektu i często się tam bawił jako dziecko. Monument znajduje się niedaleko Dakota Building w Central Parku, gdzie John Lenon został postrzelony. W rocznice jego śmierci, jego fani zbierają się tam aby upamiętnić legendarnego muzyka.

  Strawberry Fields

  Strawberry Fields

 • Wall Street –ulica w dzielnicy finansowej słynąca z New York Stock Exchange czyli giełdy papierów wartościowych. Giełda tradycyjnie codziennie otwierana jest o godzinie 9:30 przez jakąś sławną osobę. Sygnalizuje to donośne bicie dzwonów. Kolejnym obowiązkowym punktem jest tzw. „Charging Bull” – brązowy pomnik przedstawiający byka. Przyniesie ci szczęście, jeśli zagrasz na giełdzie pod warunkiem, że złapiesz go za rogi. Oczywiście skorzystałam.Wall StreetWall Street
 • China Town – jak każda metropolia Nowy Jork ma także swoją własną dzielnice – China Town. Jeśli chcesz poczuć atmosferę kraju z dalekiego wschodu, kupić kilka pamiątek lub zjeść dobre chińskie danie – polecam spędzić tu trochę czasu.

  China Town

  China Town

 • Greenwich Village – artystyczna część Manhattanu. Dzielnica teatrów, muzyków, poetów bardzo często o alternatywnych trendach. Greenwich Village jest często wybierane, jako miejsce zamieszkania przez prominentów. Mieszka tu Bob Dylan, Uma Thurman, Liv Tyler, Dustin Hoffman.

  Washington Square Park

  Washington Square Park

 • Chrysler Building – charakterystyczny drapacz chmur, będący kiedyś najwyższym budynkiem na świecie. Wybudowany w 1930 roku stylu Art Deco mierzy 319 metrów.

  Chrysler Building

  Chrysler Building

 • Flatiron Building – wieżowiec naprawdę się wyróżnia pośród innych drapaczy chmur. Oryginalna konstrukcja zachęcała scenarzystów do kręcenia tu wielu filmów (np. Spiderman, Godzila). Budynek, wyglądem przypominający żelazko ma wysokość 87 m. Teren na którym został zbudowany jest w kształcie trójkąta, wyznaczonego przez ulice Broadway, 23 przecznicy i Piata Aleje. Pokazuje jak specjaliści od planowania przestrzennego starali się maksymalnie wykorzystać ograniczone rzeka Hudson i cieśnina East River tereny Manhattanu.

   

 • Grand Central Terminal ten olbrzymi dworzec skończył w 2013 roku – 100 lat. Oprócz oczywistej funkcji budynek pełni także role centrum handlowego, miejsca spotkań. Warto tu zatrzymać się, choć na chwile aby przyjrzeć się ciekawej architekturze tego miejsca.
 • New York Public Library jest jedną z trzech publicznych bibliotek w Nowym Jorku. W swojej kolekcji posiada Biblie Gutenberga i Podstawy matematyczne filozofii przyrody Newtona. Wstęp bezpłatny.

  Budynek Biblioteki

  Budynek Biblioteki

 • Brodway – jest to ponad dwudziestokilometrowa aleja zaczynająca się przy Battery Park na Manhattanie a kończąca w Sleepy Hollow. Jej centralna część jest idealnym obrazkiem Nowego Jorku. Za dnia zatłoczona, wieczorami pełna spacerujących ludzi, dla zmęczonych jest tu wiele knajpek czy też rozstawionych na środku stolików z krzesełkami, dla spragnionych rozrywek – kina, teatry itd. Polecam skorzystać z pierwszego wolnego stolika, zamówić kawę lub piwo i zagłębić się w toczące się wokół życie metropolii.
 • Little Italy – zamieszkała w dużej mierze przez włoskich uchodźców część Manhattanu. Oczywiście w przeszłości była miejscem pobytu rodzin mafijnych. Dziś, już bez żadnego strachu możemy się delektować urokami smakowitej kuchni przybyszów za Apeninów.

  Dzielnica Little Italy

  Dzielnica Little Italy

 • Battery Park – mimo olbrzymiego Central Parku specjaliści od planowania przestrzennego znaleźli miejsce na jeszcze jeden, tym razem mniejszy park. Battery park sąsiaduje z portem i jest stacją wypadową na Staten Island, Ellis Island czy dla chętnych obejrzenia Statuy Wolności z bliska. Warty chwili uwagi jest memoriał „The Sphere” poważnie zniszczony przez wydarzenia 11 września. Park odwiedza około 6 milionów turystów rocznie.
 • Pier 17 – dobre miejsce na zakupy lub obiad z widokiem na Brooklyn Bridge.
 • Madame Tussauds – muzeum figur woskowych dla miłośników tego typu atrakcji.

  Jedna z wielu Figur Woskowych

  Jedna z wielu Figur Woskowych

 • Guggenheim Museum – ciekawe muzeum słynące przede wszystkim z kolekcji malarstwa impresjonistycznego oraz futurystycznie wyglądającego budynku.

  Guggenheim Museum - Wikipedia Foto

  Guggenheim Museum – Wikipedia Foto

 • Metropolitan Museum of Art – najstarsze i największe muzeum USA. Znajdziemy tu perełki z epoki egipskiej, kultury islamskiej, wiele dzieł europejskich malarzy itd.

  Metropolitan Museum

  Metropolitan Museum

 • Trump Tower – ciężko to sobie wyobrazić, ale praktycznie cała powierzchnia tego drapacza chmur jest poświęcona apartamentom mieszkalnym. Mieszkanie tu posiada np. Bill Gates.

  Trump Tower

  Trump Tower

 • Rockerfeller Center – Największy na świecie kompleks komercjalnych budynków. Na powierzchni ok 90.000 m2 znajduje się aż 19 wieżowców takich jak np. GE Building z słynnym tarasem widokowym „Top of the Rock” gdzie w roku 1932 na stalowej belce bez żadnych zabezpieczeń pracownicy budowlani jedli obiad. Tradycją tego obiektu jest także, co roku w boże narodzenie otwierane lodowisko oraz stojąca wielka choinka świąteczna.

   

 • Harlem niedawno kojarzony, jako miejsce bardzo niebezpieczne zamieszkane przedewszystkim przez Latynosów i Afroamerykanów. Po wprowadzeniu polityki „zero tolerancji” w Harlemie jest juz jak najbardziej bezpiecznie. Koniecznie trzeba zobaczyć sławną Abyssinian Baptist Church oraz wziąć udział we mszy świętej przy akompaniamencie choru kościelnego tzw. Gospelu. Czasami na ulicy miałam wrażenie ,że jestem jedyną białą osobą ale ludzie byli otwarci i mili i nie spotkało mnie tam nic nieprzyjemnego. Wręcz przeciwnie – zdarzyło się kilka śmiesznych atrakcji

   

 • Fifth Avenue –jedna z najsławniejszych ulic na świecie. To właśnie do piątej alei porównywane są komercyjne ulice w innych wielkich miastach. Ulica jest rajem dla ludzi z zasobnymi portfelami, pragnącymi się rzucić w wir zakupów. Znajdują się tu główne filie każdej liczącej się na świecie firmy odzieżowej. Spacerując wzdłuż alei spotkamy także wiele zabytków, np. Trump Tower, Rockefeller Center, Empire State Building czy Flatiron Building.
 • Manhattan zobaczyłam także z lotu ptaka I jeśli ktoś ma taką możliwość to każdemu polecam. Niesamowite przeżycie zobaczyć to wspaniale miasto z „góry”. http://www.helicopternewyorkcity.com/tour/product/new-yorker-tour.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *