Perła Adriatyku – Dubrownik

mapa starego miasta

Dubrownik jest przepięknym historycznym miastem znajdującym się na południu Chorwacji (Dalmacja) nad morzem Adriatyckim. Tzw. Perła Adriatyku jest głównym ośrodkiem turystycznym i gospodarczym tego regionu. W mieście znajduje się ważny port handlowy i pasażerski (polaczenie promowe z Bari we Włoszech). Dubrownik został wpisany także na listę Dziedzictwa UNESCO. Całe stare miasto jest otoczone zabytkowymi murami obronnymi. W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy.Jak dojechać z lotniska?

Taxi: 250-270 kn /30 min drogi.

Tańsza alternatywa: Autobus:ok 35KN /90 min drogi.

Ja jechałam z Rivery Makarska, są to mini busy, cena 250 kun w dwie strony za osobę. Uwaga! Nie zapomnijcie wziąć ze sobą dowodu osobistego, ponieważ przejeżdża się przez Bośnie i Hercegowinę!

Jak zwiedzać Dubrownik?

W Dubrowniku najlepiej zagubić się w ślicznych wąskich uliczkach, cudowny i romantyczny klimat mimowolnie przeniesie Cię w inna epokę a przepyszne nadmorskie dania zadowolą każdego miłośnika jedzenia.

(kliknij aby powiększyć zdjęcia)

Najważniejsze zabytki Dubrownika znajdują się w obrębie starego miasta, do którego możemy się dostać przez jedna z wielu bram np. przez bramę św. Wawrzyńca lub Pile.IMG_2983

Co warto zobaczyć?

Mury obronne

Mury pełniły oczywiście funkcje obronną miasta i maja do 25 m wysokości i do 6 m szerokości. Z fortyfikacji roztaczają się niesamowite widoki na Dubrownik. Radze ze sobą wziąć butelkę wody, ponieważ spacer w słońcu jest meczący a knajpki po drodze są bardzo drogie. Czynne: 8.00-19:00, wstęp: 100 kn na osobę (11.07.2014) (kliknij aby powiększyć zdjęcia)

Kościół św. Vlaha

Zbudowany na miejscu romańskiego kościoła, który przetrwał trzęsienie ziemi (1667r), ale został zniszczony podczas pożaru w 1706r. Nowy barokowy kościół powstawał w latach 1706-1715. Na głównym ołtarzu znajduje się rzeźba św. Vlaha (Błażeja). Na jego rękach spoczywa makieta przedstawiająca miasto przed trzęsieniem ziemi.

Kościół św. Vlaha

Studnie Onofria

Zabytkowe studnie o okrągłym kształcie, zbudowane przez neapolitańskiego architekta Onofria della Cava. Większą fontannę zdobi 16 figurek, z których płynie woda. Legenda głosi, że wypicie wody ze studni, przynosi szczęście lub spełnia życzenie.

(kliknij aby powiększyć zdjęcia)

Kolumna Orlanda

Pomnik legendarnego rycerza Orlanda, niegdyś służył jako miejsce, na którym gońcy czytali ogłoszenia.

Kolumna Orlanda

Ulica Stradun

Główna ulica miasta, zbudowana w 15 wieku. Znajdują się na niej studnie Onofria. (kliknij aby powiększyć zdjęcia)

 

Kolejka linowa, wzgórze Srd

Najbardziej popularną atrakcją dla turystów jest kolejka linowa na wzgórze Srd. Podróż trwa tylko kilka minut. Wznosząc się ponad czerwonymi pokryciami dachów powoli pojawia sie naszym oczom widok średniowiecznych murów, malowniczy port oraz krystalicznie czyste wybrzeże Adriatyku i jego licznych wysp. Na szczycie można się zrelaksować, zjeść lekkie przekąski w kawiarni z widokiem na magiczne stare miasto lub podziwiać zachody słońca. Cena: 100 kn za osobę http://www.dubrovnikcablecar.com

(kliknij aby powiększyć zdjęcia)

 

 

Port 

Kolejny świadek przeszłych czasów na naszej drodze. Kiedyś był głównym ośrodkiem handlu i żeglugi morskiej, dziś znakomicie komponuje się z malowniczym krajobrazem Dubrownika. (kliknij aby powiększyć zdjęcia)

 

Pałac Książęcy

Pałac jest jednym z najważniejszych budynków publicznych w Dubrowniku, pełniący kiedyś role siedziby rządu i rezydencji książąt.

Drink w barze przy klifie

Polecam dwa małe bary usytuowane na klifach tuż poza murami miasta. Można w nich usiąść, wypić drinka i zrelaksować się na koniec ciężkiego dnia. Cechą wyróżniającą bary jest, że są to dosłownie dziury w ścianie, znakomicie zagospodarowane, a wejście do nich można bardzo łatwo przegapić. Niestety nie ma toalet, a ceny są wyższe niż w innych miejscach.

the buza bar

the buza bar

Katedra wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Ponad ołtarzem głównym katedry znajduje się obraz „Wniebowzięcie Maryi”. Oprócz tego można tu odwiedzić skarbiec oraz miejsce pochówku wielkiego matematyka i astronoma Rudjera Boskovica.

Klasztor Franciszkanów

Klasztor Franciszkanów jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Dubrowniku. Kompleks budynków obejmuje, miedzy innymi kościół, muzeum, klasztor i ogród. Przyklasztorna apteka założona w 1317 roku jest najstarszym tego typu obiektem w Europie. W muzeum klasztoru Franciszkanów są przechowywane wszystkie zapasy apteki z dawnych lat: stare leki, zabytkowy sprzęt oraz książki aptekarskie.

St Nicholas Kościół (Crkva sv. Nikole)

Mały kościołek, jeden z najstarszych w Dubrowniku, został wybudowany w prostym, przedromańskich stylu, typowym dla wczesnego średniowiecza Dalmacji. Wewnątrz można zobaczyć kamienne ozdoby oraz obraz Madonny.

Crkva sv. Nikole

Imprezy w Dubrowniku

Jeżeli szukasz miejsca do zabawy to też nie będziesz rozczarowany. W centrum znajduje się sporo gwarnych pubów z oryginalnym wystrojem oraz dyskoteki, gdzie można tańczyć do białego rana. Ciepła letnia noc, dobra muzyka, wesoła atmosfera…. Czy potrzebujemy czegoś więcej? Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych jest Dubrovnik Summer Festival. Impreza odbywa się w lipcu i sierpniu na ponad 70 scenach na świeżym powietrzu. Wypełnione po brzegi ulice i place oferują wiele występów z bogatym programem muzycznym, teatralnym i tanecznym.

Kuchnia

Dubrownik jest miastem pełnym uroczych lokali. Niemal każda restauracja przyciąga turystę z doskonalą kuchnią śródziemnomorską i przytulnym klimatem.

 

Game of ThronesFoto: Thinkstock, HBO

Dubrownik jest nie lada gratką dla miłośników serialu „Game of Thrones”. Każdy uważny widz znajdzie wiele lokalizacji wykorzystanych do tworzenia serialu. Organizowane są nawet wycieczki „Śladami serialu – Game of Thrones” 🙂

 

 

[embedplusvideo height=”240″ width=”320″ editlink=”http://bit.ly/1mcLQVh” standard=”http://www.youtube.com/v/ouzR0weVuHI?fs=1″ vars=”ytid=ouzR0weVuHI&width=320&height=240&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep5796″ /]

 

Insider Tipp

Insider Tipp

 Polecam parkowanie na parkingu podziemnym przy ulicy Zagrebackiej – kilka minut spacerkiem od najważniejszych atrakcji.

Staraj się zaplanować wizytę w Dubrowniku w innym okresie niż wakacyjny, ponieważ w lipcu i sierpniu jest najazd turystów i ceny są kosmiczne!

 

 Insider TIPP:

 Helena Petrovic: Polecam restauracje „Stara graska luka” przy starym porcie z pięknym widokiem. Ceny nie są wysokie jeśli się skorzysta z oferty obiadowej. Koniecznie trzeba spróbować rybę oraz kalamarii lub czarne risotto. Godnym polecenia jest nocleg w okolicy Lapad, dzięki któremu możemy spędzić tanie wczasy w Dubrowniku. Spacery po zatoce Lapad to sposób na spędzenie wolnego czasu bez masy turystów. Można tam znaleźć dużo restauracji, kafejek oraz plażę.


Miasto Dubrownik to pełne zabytków z pięknymi widokami miejsce. W nocy gdy rozświetla się tysiące światełek, zamienia się w prawdziwą idylle i w jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie.
Odkryj magie średniowiecza – odwiedź Dubrownik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *